Terrassbrunn BLÜCHER Garden


Äntligen finns det en fungerande brunn för avvattning av takterraser och innegårdar! Med nya BLÜCHER Garden terrassbrunnar avvattnas takterrasser, innegårdar ovanför garage-under-jord och liknande installationer effektivt och funktionellt.

Terrassbrunnen är avsedd att monteras på tak- eller innegårdens bjälklag, som traditionellt är uppbyggt av en bärande betongplatta som förses med tätskikt av bitumenmatta. Därefter läggs isolering av cellplast som sedan överfylls med dränerande grus. Sist monteras önskad ytbeläggning t.ex , stenplattor som läggs i sättsand. Tack vare det perforerade röret dränneras tätskiktet effektivt.

Terrassbrunnen BLÜCHER Garden finns med fyrkantig överdel 200x200 och 300x300 mm, och ansluts till rörsystemet i vanligen med bottenutlopp dimension 75mm, 110mm eller 160mm. Som tillbehör finns olika typer av galler (se tabell nedan) som skruvas fast i överdelen, och urtagbara sandfång.

Mer information finns på separat produktblad eller i katalogdel

Kontakta BLÜCHER för mer info